• 0352 294 33 34
  • bilgi@berksoy.com.tr
  • Mimarsinan Dere Mah. Bilgehan Cad. 22 SK. No:6538030 Melikgazi/KAYSERİ

Konuşma Eğitimi

Konuşma Eğitimi
Dil ve konuşma terapisi, dil veya konuşma bozukluğu olan birçok çocuk için uyguladığımız tedavi yöntemidir. Konuşma bozukluğu seslerin doğru üretilememesi hakkında bir problemdir. Dil bozukluğu ise anlamadaki güçlük ya da düşüncelerini bildirmek için kelimeleri bir araya koyamamaktır.
Bu sayede çeşitli dil ve konuşma bozukluğu olan her yaştaki kişiye yardım eder. İşte düzeltilebilecek sorunlara bir kaç örnek :
Artikülasyon Bozukluğu
Eğer sesleri doğru çıkarmada ya da kelimeleri doğru söylemede sorun yaşanıyorsa, bu artikülasyon problemidir. Örneğin çocuğunuz araba yerine ayaba ya da ekmek yerine epmek diyorsa artikülasyon sorunu vardır.
Kekemelik
Eğer çocuğunuz sesleri tekrar ediyorsa; kelimeyi tamamlamayı güçlükle yapıyorsa; akıcılık sorunu/ kekemelik olabilir. Örneğin; sosis kelimesini söylerken so-so-so-sosis ya da sssssssosis diyebilir. Kekeleyen çocukların akıcılık sorunları vardır.
Ses bozukluğu
Çocuğunuz cümlesine başlarken sesi gür ve net olabilir fakat cümlesi bitinceye kadar sesi azalabilir, kısılabilir ve sesi sanki ağzında geveliyormuş gibi çıkabilir. Bazen de çocukların sesi sanki soğuk algınlığı almış gibi ya da burunlarından konuşuyormuş gibi çıkabilir. Bunlar da ses bozukluğunun birkaç örnek olabilir.
Dil bozukluğu
Çocuğunuz karşısındaki kişinin söylediklerini anlamada sorunu olabilir ya da düşüncelerini ifade etmek için kelimeleri bir araya getirmede sorunu olabilir. Böyle bir durum varsa çocuğunuzun dil bozukluğu olabilir

Berksoy Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi.

BU ÇOCUKLAR HEPİMİZİ İLGİLENDİREN BİR MESELEDİR. GELİN BU İŞİ UZMANLARIYLA BERABER HAREKET EDEREK KENDİNİ KAZANMASINA VESİLE OLALIM.